WSKAZÓWKA:

WĘGLOWODANY

20 – 25 g

BIAŁKA

1 g na kilogram masy ciała

TŁUSZCZE

po wpisaniu tych parametrów kalkulator wyliczy,
ile tłuszczu powinieneś spożyć

Jak ustalić swoje makro na keto-adaptacji?

WĘGLOWODANY

Niektóre źródła podają, że węglowodanów w diecie należy uwzględnić ok. 5 – 10%. Natomiast dla każdego będzie to inna ilość. Dlatego zaleca się, by na adaptacji każdy, bez uwzględnienia zapotrzebowania kalorycznego, rozpoczął od 15 – 30 g/d węglowodanów przyswajalnych na dobę. Optymalnie byłoby osiągnąć poziom 20 – 25 g/d.

BIAŁKA

Tutaj wszystko zależy od Twojej aktywności. Jeśli jesteś osobą niećwiczącą, na adaptacji bezpiecznie jest spożyć 1 g na każdy kilogram Twojej obecnej masy ciała. Jeśli ćwiczysz – możesz zwiększyć tę ilość. Na adaptacji trzeba trzymać białko w ryzach, dlatego w większości przypadków 1 g/kg m.c. będzie optymalne.

TŁUSZCZ

Całą resztę spożytych kalorii powinien stanowić tłuszcz. Kwestią indywidualną jest to, jaki rodzaj tłuszczu będzie najodpowiedniejszy, ponieważ dużo zależy od genetyki, stanu zdrowia i celu. Tłuszcz na adaptacji będzie stanowił ok. 80 – 85% całkowitego zapotrzebowania.

Pamiętaj, że jest to rozkład makroskładników odpowiedni dla ADAPTACJI. Jeśli wejdziesz w ketozę i zaczniesz korzystać z ciał ketonowych – podaż makroskładników będzie wymagała zmiany.

 

Pozostałe kalkulatory