Wyróżniamy trzy ciała ketonowe: kwas acetooctowy, kwas beta-hydroksymasłowy i aceton. Więcej na ich temat przeczytasz TUTAJ. Stężenie każdego z nich można sprawdzić samodzielnie w warunkach domowych.  Jak mierzyć ketony? Jakie metody wyróżniamy? Która jest najlepsza? Ile to kosztuje? Jaką ostatecznie wybrać? Zapraszam do lektury ?

Pomiar ketonów z moczu

Najtańszą i najłatwiej dostępną metodą jest pomiar acetooctanu z moczu. Paski kosztują ok 30 zł i są dostępne właściwie w każdej aptece. Należy pamiętać, by odpowiednio je przechowywać i sprawdzać termin przydatności. Badania dokonuje się kierując strumień moczu bezpośrednio na pasek – moczenie w toalecie nie działa ?. Metoda ta jest przydatna przez pierwsze 2 tygodnie po przejściu na dietę ketogeniczną. Później nie mają już wartości diagnostycznej i warto zainteresować się drugą metodą. Paski dostępne na polskim rynku to np. Ketodiastix.

Pomiar ketonów z krwi

Tutaj sprawdzi się glukometr do mierzenia ciał ketonowych i glukozy. Z dostępnością jest już gorzej. Jeszcze do niedawna najpopularniejszy glukometr wśród keto-świrów, czyli Optium Xido Neo dostępny był za darmo po zakupie dowolnych pasków (do glukozy lub ketonów). Obecnie darmowy jest jedynie po okazaniu recepty (chociaż podobno w niektórych aptekach nadal jest jeszcze dostępny), natomiast kiedy nie mamy recepty – glukometr trzeba zakupić. Z komercyjnych glukometów w Polsce dostępny jest glukometr Keto Mojo. Pomiaru ciał ketonowych dokonujemy dokładnie tak, jak pomiaru stężenia glukozy. Jeśli nawet boisz się nakłucia, gwarantuję, że obecnie nakłuwacze i lancety są super, nic nie boli, można kłuć się kilka razy dziennie i nie trzeba obawiać się o bolący przez następne dni palec ? Ta metoda jest droższa. O ile paski do glukozy kosztują w granicach 30 – 40 zł za 50 sztuk, tak paski do mierzenia ciał ketonowych to już koszt ok. 70 – 120 zł za 20 sztuk. Ja na co dzień preferuję zdecydowanie monitorowanie stężenia glukozy. Jeśli jest nisko i dobrze się czuję – mogę podejrzewać, że ketonów we krwi mam wystarczającą ilość. Pamiętaj jednak, że na podstawie stężenia glukozy nie można rozpoznać stanu ketozy ani określić stężenia ciał ketonowych!

Pomiar ketonów z oddechu

Ostatnia metoda to badanie stężenia acetonu w wydychanym powietrzu. Metoda zdecydowanie najdroższa (szczególnie na początku), ze względu na trudno dostępną aparaturę. Dodatkowo pojawiają się wątpliwości co do zasadności jej stosowania – w końcu aceton to produkt uboczny. Nie interesuje nas zatem ile go wydalamy, tylko ile jest ketonów w naszym organizmie, które możemy wykorzystać. Póki co nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, że metoda ta jest skuteczna.

Jak mierzyć ketony? Którą metodę wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie trzy metody, do monitorowania głębokości stanu ketozy zaleca się mierzenie stężenia BOHB w surowicy. Zresztą odwołując się do definicji stanu ketozy (osiągnięcie stężenia BOHB >5 mmol/l) tylko taki pomiar pozwoli nam określić, czy jesteśmy w ketozie czy też nie. Pomiar z moczu i oddechu nie daje nam tej informacji.

Natomiast mimo, że po rozpoczęciu diety ketogenicznej liczby każdego bardzo cieszą i pozwalają określić, czy zmierzamy w dobrym kierunku – z czasem naprawdę nie warto się fiksować na ich punkcie. Znacznie lepiej stosować dopasowaną do siebie dietę ketogeniczną i bazować na tym, jak się czujemy, niż zmierzać do tego, by na glukometrze ketony osiągały wysokie wartości. Warto dokonywać pomiarów na początku przygody z dietą ketogeniczną – żeby wiedzieć, czy w ogóle „zaskoczyło”. Później glukometr przydaje się przy sprawdzaniu indywidualnej tolerancji na węglowodany, gdy po adaptacji modyfikujemy proporcje makroskładników. Dokładne monitorowanie ketozy przydaje się w terapii chorób. Jeśli jesteś osobą zdrową i stosujesz dietę ketogeniczną by zredukować masę ciała lub z innych względów – nie musisz obsesyjnie mierzyć stężenia ketonów.

Więcej o pomiarach w kolejnych wpisach!

Jak mierzyć ketony? PODSUMOWANIE

  • Wyróżniamy trzy ciała ketonowe: kwas acetooctowy, kwas beta-hydroksymasłowy i aceton.
  • Możemy je mierzyć kolejno z moczu, krwi i oddechu.
  • Na początku przygody z dietą ketogeniczną przydadzą się paski do pomiaru kwasu acetooctowego w moczu.
  • Na dalszych etapach rekomendowanym sposobem pomiaru jest pomiar BOHB z krwi za pomocą odpowiedniego glukometru.
Jak mierzyć ketony?
Jak mierzyć ketony?

Jeśli ta grafika okazała się przydatna i przypadła Ci do gustu, zapisz ją i udostępnij w swoich mediach społecznościowych!

Potrzebujesz pomocy dietetyka w skomponowaniu jadłospisu? Zachęcam do kontaktu: kontakt@bodyhackers.pl.
Zapraszam również do odwiedzenia naszej grupy na facebooku poświęconej diecie ketogenicznej, a w szczególności keto-adaptacji.

Oczekujesz pewnego przepisu na przejście keto adaptacji?
Oczywiście! W moim kursie znajdziesz więcej wskazówek. Wszystko krok po kroku! Od ustalenia kaloryczności i makro po wskazówki co do planowania jadłospisu i suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *