Czym jest tak popularna w ostatnim czasie dieta ketogeniczna? Żeby zrozumieć jej działanie, musimy zacząć od podstaw, czyli od rozróżnienia podstawowych źródeł energii, z których korzysta organizm do przeprowadzania wszelkich procesów życiowych.

Pożywienie to energia

Żeby żyć potrzebujesz energii. Spożywamy przeróżne pokarmy właśnie po to, by ją wyprodukować.  Głównym źródłem energii w organizmie jest glukoza. Podstawę diety na ogół stanowią węglowodany, które przechodząc przez przewód pokarmowy, zostają stopniowo rozkładane do coraz mniejszych cząsteczek, a finalnym produktem jest właśnie glukoza. Nie jest to jednak jedyne źródło energii w organizmie, ponieważ posiadamy też zdolność do wykorzystywania białek tłuszczów.

Glukoza vs. ciała ketonowe

Na diecie ketogenicznej (zwanej również „keto”, „dietą keto”, „dietą ketogenną”) glukoza przestaje być głównym substratem energetycznym, a stają się nim tzw. ciała ketonowe. Wbrew obiegowej opinii, nie oznacza to, że nie korzystamy z glukozy (np. Twoje krwinki czerwone mogą czerpać energię tylko z niej), ale większość komórek przestawia się na czerpanie energii z ketonów. W stanie ketozy organizm produkuje dokładnie tyle energii, ile jest mu potrzebne, z białek i tłuszczów. 

Czym jest dieta ketogeniczna?

Jest to dieta wprowadzająca organizm w stan ketozy (o tym czym różni się ketoza od diety ketogenicznej przeczytasz TUTAJ). Nie ma ścisłej definicji, ponieważ w zależności od celu ma wiele odmian. Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową, wysokotłuszczową o umiarkowanej ilości białka. W zwyczajowej diecie ok. 60% energii stanowią węglowodany. Tutaj proporcje się odwracają i spożywasz głównie tłuszcz (ok. 60 – 80% energii).

Po co Ci dieta ketogeniczna?

Właściwie nie chodzi o to, by korzystać tylko z glukozy lub przestawić się na korzystanie z ciał ketonowych. Chodzi o to, by korzystać z obu źródeł energii. Dobrze prowadzona dieta ketogeniczna poza szerokim zastosowaniem klinicznym (padaczka, choroby neurodegeneracyjne, otyłość, problemy z gospodarką węglowodanową i inne) umożliwia sprawne korzystanie z obu źródeł energii. I to właśnie powinno być Twoim celem. Dlatego, że taka jest Twoja natura. Jesteś człowiekiem, więc wykorzystaj w pełni swój potencjał i możliwości! Dieta ketogeniczna może pomóc Ci w realizacji tego założenia.

Podsumowanie

  • Pożywienie to nic innego jak energia dla Twojego organizmu.
  • Głównym źródłem energii jest glukoza.
  • W przypadku niedostatecznej ilości glukozy możesz korzystać z ciał ketonowych.
  • Na diecie ketogenicznej spożywamy niewielką ilość glukozy, więc dominującym źródłem energii stają się ciała ketonowe.
  • Nie można powiedzieć, że jedno lub drugie źródło energii jest lepsze, ponieważ najlepiej sprawnie korzystać z obu. Nazywamy to elastycznością metaboliczną. W jej osiągnięciu może pomóc Ci stosowanie diety ketogenicznej.
Dieta ketogeniczna - główne źródła energii

Na koniec mam dla Ciebie graficzne podsumowanie powyższej treści.

Jeśli ta grafika Ci się podoba, zapisz ją i udostępnij w swoich mediach społecznościowych!

Potrzebujesz pomocy dietetyka w skomponowaniu jadłospisu? Zachęcam do kontaktu: kontakt@bodyhackers.pl.
Zapraszam również do odwiedzenia naszej grupy na facebooku poświęconej diecie ketogenicznej, a w szczególności keto-adaptacji.

Jestem dietetykiem klinicznym i założycielką poradni dietetycznej BodyHackers - dietetyka i optymalizacja stylu życia oraz grupy Keto adaptacja - praktyczny poradnik na facebooku. Codziennie pomagam dziesiątkom osób chcących zadbać o swoje zdrowie. Mało kto wie, ale z zawodu i pasji jestem również grafikiem. Dzięki umiejętnościom, które dała mi praca w tej branży mogę tworzyć dla Ciebie infografiki ukazujące trudne rzeczy w prosty sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *