W pierwszym wpisie z tej serii pisałam o tym, czym jest dieta ketogeniczna. Jeśli jeszcze go nie widziałeś, przeczytaj koniecznie, bo pomoże Ci to w pełnym zrozumieniu zarówno tego wpisu, jak i następnych z tego cyklu. „Ketoza” i „dieta ketogeniczna” – wiele osób oba terminy traktuje zamiennie. Ale czy na pewno są to synonimy?

Czym jest stan ketozy?

To moment, kiedy we krwi stężenie ciał ketonowych wynosi od 0,5 – 8 mmol/l. Niektórzy autorzy wskazują, że o ketozie możemy mówić już przy 0,3 mmol/l ciał ketonowych. Wskazuje się również, że obecności ciał ketonowych powinno towarzyszyć obniżone stężenie glukozy (tutaj podaje się wartości od ok. 60 – 120 mmol/dl, ale wszystko zależy od stanu wyjściowego). O ketozie mówimy, kiedy komórki organizmu korzystają z ciał ketonowych. W końcu nie chodzi o to, by krążyły one bezwiednie we krwi, tylko by produkować z nich niezbędną do życia energię.

A więc ketoza to STAN. Stan w którym organizm korzysta głównie z ciał ketonowych jako źródła energii. Można go osiągnąć np. stosując posty.  Jest on również osiągalny poprzez wprowadzenie diety ketogenicznej. Można natomiast stosować dietę ketogeniczną i nie być w ketozie – dzieje się tak na początku, gdy chcemy tą dietę wprowadzić, czyli w procesie tzw. keto-adaptacji.

Ketoza a dieta ketogeniczna. Jakie są różnice?

Jak już zapewne zdążyłeś się domyślić z poprzedniego akapitu, nie są to pojęcia tożsame, gdyż ketoza jest stanem, a dieta ketogeniczna sposobem odżywiania. Można jeść ketogenicznie i nie być w ketozie, szczególnie w pierwszych dniach po wprowadzeniu diety ketogenicznej. Dlatego nie możesz „być na ketozie”, tylko w ketozie i na diecie ketogenicznej.

Podsumowanie

  • Ketoza i dieta ketogeniczna to nie pojęcia tożsame.
  • Ketoza to moment, kiedy organizm wytwarza ciała ketonowe, ale musi z nich jeszcze korzystać.
  • Nie możesz być „na ketozie”, chyba że chcesz „być na stanie”. Możesz być w ketozie :).
  • Możesz natomiast być na diecie ketogenicznej.
  • Dieta ketogeniczna to narzędzie umożliwiające wejście w ketozę i utrzymanie tego stanu.
  • Na dietę ketogeniczną można wejść właściwie w każdym momencie, a osiągnięcie stanu ketozy wymaga nieco czasu.
    Proces ten to keto-adaptacja.
Dieta ketogeniczna a ketoza
Różnica między dietą ketogeniczną a ketozą

Jeśli ta grafika Ci się podoba, zapisz ją i udostępnij w swoich mediach społecznościowych!

Potrzebujesz pomocy dietetyka w skomponowaniu jadłospisu? Zachęcam do kontaktu: kontakt@bodyhackers.pl.
Zapraszam również do odwiedzenia naszej grupy na facebooku poświęconej diecie ketogenicznej, a w szczególności keto-adaptacji.

Jestem dietetykiem klinicznym i założycielką poradni dietetycznej BodyHackers - dietetyka i optymalizacja stylu życia oraz grupy Keto adaptacja - praktyczny poradnik na facebooku. Codziennie pomagam dziesiątkom osób chcących zadbać o swoje zdrowie. Mało kto wie, ale z zawodu i pasji jestem również grafikiem. Dzięki umiejętnościom, które dała mi praca w tej branży mogę tworzyć dla Ciebie infografiki ukazujące trudne rzeczy w prosty sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *